Přímopropisující papíry

Přímopropisující nebo také samopropisující papíry umožňují spolehlivé a jednoduché pořízení dvou a více kopií bez použití uhlového papíru. Využívají se tam, kde jsou potřeba formuláře či podobné doklady, které je nutné vyplnit v několika kopiích najednou.

Samopropisovací papíry nabízíme v těchto druzích.:
CB (coated back), CFB (coated front and back) a CF (coated front)

CB papír je první list (originál), je natřen předávací vrstvou na spodní straně listu
CFB papír, střední list, tvoří kopie a je natřen přijímací vrstvou na horní straně a předávací vrstvou na spodní straně listu
CF papír, poslední papír, je opatřen přijímacím nátěrem na horní straně listu

Samopropisovací jsou vhodné pro výrobu tiskopisů , propisovacích bloků různých formulářů.

Základní specifikace samopropisovacích papírů

Samopropis 53, 130 a 170g/m2

Propisovací schopnosti papírů CB a CF jsou na sobě závislé. Vrchní přímopropisující papír CB je na své spodní straně potažen vrstvou mikrokapslí s barvotvornou látkou. Naopak druhý papír CF je na své horní straně opatřen aktivní kaolínovou vrstvou. Takto dochází ke stálému dotyku obou vrstev. Vrstvy však reagují pouze v případě tlaku.

K průpisu samopropisovacího papíru dochází v místě dotyku papírů zvýšeným tlakem například tužky k prasknutí mikrokapslí vrstvy CB, z nich se uvolní barvotvorná látka, která okamžitě reaguje s aktivní kaolínovou vrstvou CF a tím vzniká na CF papíru otisk. Na vrstvě CB není reakce viditelná.

CFB samopropisovací papír je využíván v případě, kdy je třeba dvě a více kopií. Na vrchní straně samopropisovací je opatřen vrstvou CF a na spodní straně vrstvou CB. Plní tak současně funkci CB papíru i papíru s vrsvou CF.

Je zřejmé, že propisovací schopnosti papíru CB a CF jsou na sobě závislé. Pokud by papír CB nebo CF byl kombinován s jiným papírem, k průpisu by nedošlo.

Přimopropisující (samopropisující) papíry mají využití například:

  • výplatní pásky, mzdové obálky
  • přepravní doklady
  • vložky do zásilkových katalogů
  • doklady o použití kreditní karty
  • doklady o korespondenci
  • vytváření kopií pod šekový papír s vodoznakem
  • objednávkové formuláře
  • faktury, dodací listy, smlouvy, další ……

Potřebujete kalkulaci?

Neváhejte nás kontaktovat s dotazem na kalkulaci pomocí kontaktního formuláře, telefonicky nebo emailem. Odpověď Vám zašleme v co nejkratším možném čase.

Onlina kalkulaci digitálního tisku si můžete spočítat na našich stránkách.